Jak dobrze wybrać płytki

Płytki ceramiczne to jeden z najbardziej praktycznych materiałów jakie kiedykolwiek stworzono. Wykazały swoją trwałość i elastyczność na przestrzeni tysięcy lat.

Podłogi położone w starożytnym Rzymie są dzisiaj ciągle użytkowane. Kreatywni Rzymianie używali płytek na podłogach, ścianach, tworzyli wspaniałe przestrzenie dekoracyjne w swoich pałacach i miejscach użytku publicznego.

Dzisiaj mamy do wyboru szeroki wachlarz wyrobów ceramicznych, dlatego tak ważne jest, żeby wybrać odpowiedni materiał do realizacji projektu. Możemy używać płytek praktycznie w każdym miejscu naszego domu. Łazienki, kuchnie i pralnie nie są już jedynymi obszarami w których warto zastanowić się nad tym materiałem. Możemy używać kafelków w sypialniach, garażach, na balkonach, basenach, korytarzach (miejscach o zwiększonym ruchu) – wszystkie te przestrzenie zyskują na wyborze płytki zamiast innych materiałów.

Inwestycja

Płytki ceramiczne powinny stać się integralną częścią Twojego domu. Świadomy i właściwy wybór płytek zaowocuje zwiększeniem ogólnego wrażenia z projektu, przyniesie bezpieczeństwo (płytki antypoślizgowe), oraz zwiększy jego ostateczną wartość.

Uważaj

Niestety wielu sprzedawców nie zwraca szczególnej uwagi na rodzaj i jakość płytek jakie są gotowi Ci zaoferować. Interesuje ich tylko popisanie się przed szefem wielkością sprzedaży. W Tehaus wolimy raczej uniknąć sprzedaży towaru niż dostarczyć Ci nieodpowiednie do Twoich potrzeb płytki. Dla nas najważniejsza jest reputacja i zadowolenie klienta. Tak, żebyś mógł bez cienia wątpliwości polecić nas swoim najbliższym znajomym.

Zawsze zwracaj uwagę czy płytki, które wybrałeś są odpowiednie do pomieszczenia w którym mają być użyte. Sprawdź klasę ścieralności. Dowiedz się od naszego zespołu czy płytki nadają się do pomieszczeń w których występuje woda – zastanów się nad płytkami antypoślizgowymi. Ich cena zazwyczaj nie jest wyraźnie wyższa.

Sprzedawcy i wykonawcy

Wykonawca powinien znać się na swojej pracy. I większości z nich nie można zarzucić braku wiedzy. Niekoniecznie muszą być jednak na bieżąco z nowinkami technologicznym – branża płytek rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok pojawiają się nowe formaty, rodzaje powierzchni i formaty. Jeśli opinie wykonawcy i sprzedawcy nie są zbieżne, nie wierz jednemu, ani drugiemu – zasięgnij opinii osoby trzeciej, np. architekta. Kto pyta ten chodzi po równych podłogach i ogląda wspaniałe ściany.

Ile powinien zapłacić za płytki?

Zawsze wybieraj płytki, które spełniają najlepiej standard cena/jakość. Raz położone płytki będą mogą cieszyć Twoje oko przez wiele lat, albo stać się zmorą z którą po krótkim czasie nie będziesz chciał mieć nic wspólnego. Satysfakcja z raz zaoszczędzonych pieniędzy może zostać przyćmiona przez np. szybkie wycieranie się powierzchni płytki, albo słabą odporność na plamy.

Nierzadko ma miejsce sytuacja w której klient, chcący zaoszczędzić kilka złotych na metrze kwadratowym wybiera wzór płytki, który w rzeczywistości mu nie do końca odpowiada. Wybiera powierzchnię, którą będzie oglądał przez przynajmniej przez pięć lat. Kilka razy dziennie. Tutaj nie można iść na kompromisy. To wszystko musi pasować.

Oczywiście pojawiają się różne okazje, ale rozważ wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Wybierz taką płytkę, która naprawdę trafia w Twój gust i poczucie estetyki.

II Gatunek

Ten może być różny w zależności od fabryki z której pochodzi. Wysokie standardy hiszpańskich i włoskich fabryk nierzadko skutkują odrzuceniem całych serii produkcyjnych. Przy wybieraniu drugiego gatunku dopytaj się sprzedawcy o skazy, które mogą występować na powierzchni lub krawędziach. Czy występują różnice kolorystyczne w ramach jednego opakowania. Jeśli chodzi o europejską produkcję to nigdy nie jest tak źle jak to się wydaje. Bywa, że na wypalonym wzorze znajdzie się niewielkie zanieczyszczenie wielkości ziarenka piasku lub widoczna tylko z bliska nierówność szkliwa. To co jest normą u innych tutaj trafia na cenzurowane. Dlatego też outletowe produkty po obniżonej cenie cieszą się wielką popularnością.

Musisz założyć, że tego rodzaju płytki będą bardziej problematyczne przy układaniu. Część z nich będzie musiała zostać odrzucona. Zamów płytki z większym zapasem niż standardowo przyjęte 10%, żeby uniknąć przestojów na budowie. Niech wykonawca bez żalu odrzuci wadliwy materiał.

Płytki z drugiego gatunku mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują wysublimowanego wzornictwa w dobrej cenie. W Tehaus uważamy, że lepiej jest wybrać drugi gatunek płytki produkcji europejskiej niż przypadkowo wypalane chińskie lub hinduskie produkty. W naszym outlecie pojawiają się dobre okazje. Najważniejszy jest świadomy zakup.

Elementy kolekcji i próbki

Komentarze (0)