Kafle cementowe - na czym polega różnica?

Są to produkty na pewno nie dla każdego. Nie tylko z powodu ceny, oscylującej w okolicach 400 PLN/m2. Postaramy się w tym krótkim wpisie określić dlaczego.
Kafle cementowe produkowane są ręcznymi metodami w manufakturze. W przeciwieństwie do wyrobów z gliny, nie są poddawane procesowi wypalania. Kafle w końcowym etapie produkcji umieszczane są pod prasą hydrauliczną. Dlatego często spotykanym określeniem na te wyroby jest "Hydraulicos", a od metody tworzenia wzoru pojawia się również określenie "Encaustic". Są to dla wielu największe zalety tych wyrobów rzemieślniczych - kolor i wzór.

Wzornictwo i materiały

Używane naturalne barwniki są mieszaniną minerałów, które nie ulegają wyjałowieniu podczas wypalania. Dzięki temu kafle cementowe prezentują paletę kolorów pierwszej próby. Jeśli kafel jest wysokiej jakości - wzór jest ostry jak brzytwa. Wyroby niższej jakości rozpoznacie Państwo m. in. po rozmytych konturach. Dzięki temu możemy założyć, że materiały do produkcji zostały niewłaściwe dobrane. Jeśli wzór nie prezentuje się najlepiej, możemy również sądzić, że "podstawa" (czerep) kafla również są niskiej jakości.

Wzór mozaikowy płytek marokańskich zapewnia bardzo liczne możliwości aranżacyjne. Praktycznie nieskończone. Bez przerwy jesteśmy zaskakiwani kreatywnością naszych klientów. Projekty są o tyle oszołamiające, że w tych kaflach grubość fugi jest równa grubości szpachelki. Otrzymujemy niezaburzony wzór.

Niektórym grubość fugi nie sprawia różnicy. My uważamy, że w przypadku takiego wzornictwa jest to jedna z kluczowych właściwości.
Wbrew pozorom płytki prezentują się świetnie również w nowoczesnych projektach. Najczęściej są łączone z płytkami drewnopodobnymi, oraz wielkoformatowymi przypominającymi beton. Jest to dobry sposób na nadanie duszy każdemu wnętrzu.

Bogate wnętrze

Zdarzało się pewnie Państwu natrafić na podobne kafle na klatkach przedwojennych kamienic. Bywają przypadki, że podczas remontu budynku pod podłogą ujawniają się kafle cementowe. Zazwyczaj w takich przypadkach taką powierzchnię można przywrócić do stanu pierwotnego. Zwłaszcza że często traktowana jest jako zabytek. Odpowiednio utrzymana podłoga będzie cieszyć oczy kilku pokoleń.

Jeśli projektujecie Państwo przestrzeń uczęszczaną, o dużym ruchu pieszym, np. korytarz, sala restauracji, sklep, taras itp. Kafle cementowe zniosą wszystkie te trudne warunki użytkowania, zapadając przy tym w pamięci u każdego z gości. Poza tym do codziennego czyszczenia nie trzeba używać specjalnej chemii, należy wręcz unikać środków o odczynie kwasowym.

Impregnacja i pielęgnacja

To kolejna różnica pomiędzy kaflami cementowymi a płytkami z glinki i gresu.
Kafle przed położeniem posiadają powierzchnię o otwartych porach, którą łatwo zaplamić. Nie bez powodu podczas układania, fugę należy zmywać natychmiastowo – nie pozwolić jej na zaschnięcie. Niestosowanie się do tych zaleceń może poskutkować permanentnym zaplamieniem lica płytki. A to tylko jedno z zaleceń o których opowiemy w innym wpisie.

W zamian za to zyskujemy normalnie niedostępne możliwości. Możecie Państwo wybrać stopień połysku poprzez wybór odpowiednich środków, jeszcze bardziej wzmocnić kolor lub go osłabić. Określić stan nawoskowania. Kafle można w bardzo wysokim stopniu dostosować już po położeniu, a nawet po latach użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe

Kafle są większej grubości niż standardowo spotykane – ok 15 milimetrów. Dzięki temu temperatura podłogi jest bardziej równomierna, oraz dłużej się utrzymuje. Cement akumuluje dobrze ciepło. Można na przykład dobrze nagrzać podłogę podczas tańszej taryfy na prąd.
Jednak jest to kwestia indywidualna, należy we własnym zakresie określić czy takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące.

Jeśli zechcecie Państwo poruszyć inne zagadnienia związane z kaflami cementowymi, służymy pomocą. Zachęcamy do komentowania, oraz kontaktu mailowego.

~Zespół Tehaus.pl

Elementy kolekcji i próbki

Komentarze (0)